Παιγνίδια

Πέμπτη, 12 Δεκέμβριος 2013 13:34 διαχειριστής

Ανοίγω το μπαούλο και...

Αγαπητοί φίλοι,

Εμείς τα παιδιά του ΛΕΒΕΣ  έχουμε φτιάξει το δικό μας παιχνίδι στην ιστοσελίδα του σχολείου. Το παίζουμε στην τάξη με τις ομάδες και μας αρέσει πολύ. Σας το προτείνουμε λοιπόν:

Διαβάστε ένα συγκεκριμένο βιβλίο:

¤           Κατασκευάστε ένα δικό σας ήρωα και  προσθέστε τον στη δράση του  βιβλίου. Εάν η φαντασία σας δουλεύει πολύ μπορείτε να βάλετε και τον εαυτό σας μέσα στο βιβλίο.

¤           Γράψτε ένα μικρό φανταστικό διάλογο που έχει ο ήρωάς σας με άλλα πρόσωπα  του βιβλίου ή ακόμα και με έναν από εσάς.

¤           Δώστε ένα άλλο τέλος στο βιβλίο (εμείς στείλαμε τις εργασίες μας σε συγγραφείς και έχουμε ξεκινήσει επικοινωνία μαζί τους με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο).

¤           Γράψτε έναν άλλο τίτλο (ελπίζουμε να μην εκνευριστεί ο συγγραφέας του βιβλίου)

Στείλτε το στο σχολείο μας. Εμείς θα το συγκρίνουμε με τις δικές μας εργασίες  και θα ανταλλάξουμε απόψεις.

Ξεσκονίστε τα ράφια της βιβλιοθήκης του σχολείου σας και βρείτε το βιβλίο που σας αρέσει περισσότερο. Το παιχνίδι αυτό μπορεί να γίνει με ομάδα ή και μόνος του κάθε μαθητής αν είναι καλός βιβλιοπαμφάγος.

Ακόμα δεν ακονίσατε τα μολύβια σας;

Χιονοπόλεμος στο προαύλειο του σχολείου -Χειμώνας 2005

Παίζοντας το Χάσκο στην αυλή του σχολείου τις Απόκριες