ΔΙΑΛΕΞΗ (ΕΝΔΟΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΒΙΑ)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΦΕΛΟΥΚΑ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ

7ης ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ  Π.Ε. ΑΧΑΪΑΣ

Με μεγάλη επιτυχίαπραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 16 Δεκέμβρη 2013 και ώρα 18.00 στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Ακράτας η εκδήλωση-συζήτηση με θέμα: «Ενδοοικογενειακή βία». Οι εισηγητές η Σχολική Σύμβουλος της 7ης εκπαιδευτικής περιφέρειας Νομού Αχαΐας κα. Φελούκα Βασιλική και ο καθηγητής Εγκληματολογίας-Σωφρονιστικής στην Αστυνομική και την Πυροσβεστική Ακαδημία της Ελλάδας και της Κύπρου κος Άγγελος Τσιγκρής ήταν μεστοί και ουσιώδεις και  κέρδισαν το κοινό με τις γνώσεις τους και την απλότητά τους.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Αχαϊας κος. Κιντής Τριαντάφυλλος, η Διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου Διακοπτού κα. Μέγαρη Εύη, ο Διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου Αιγείρας κος. Σταμόπουλος Παναγιώτης, η Διευθύντρια  του 1ου Νηπιαγωγείου Ακράτας κα. Αδαμοπούλου Αγγελική, όλοι οι δάσκαλοι του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ακράτας, δάσκαλοι των γειτονικών Δημοτικών Σχολείων αλλά και Σχολείων  του Αιγίου, η πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ακράτας κα. Πέτρου Εύα, σύσσωμο το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ακράτας, και πολλοί γονείς της ευρύτερης περιοχής.

Ο Διευθυντής του Σχολείου κος. Αργύρης Νικολόπουλος ευχαρίστησε πολλές φορές τους ομιλητές και έκλεισε την εκδήλωση με τις σκέψεις, ΝΑΙ στην επικοινωνία, ΟΧΙ στη βία…