Η Ακράτα Έθιμα του τόπου

Δευτέρα, 16 Δεκέμβριος 2013 11:38 διαχειριστής

Ομαδικές εργασίες των μαθητών της Ε’ τάξης πάνω στα λαογραφικά  και στα έθιμα  της περιοχής της Ανατολικής Αιγιάλειας.

1.       Συνέντευξη από έναν Κλουκινιώτη (κάτοικο των Κλουκίνων, των χωριών της Νωνάκριδας)

Ερώτηση Δημοσιογράφων: Ήταν ωραία η ζωή παλιά;
Απάντηση Κλουκινοχωρίτη: Η ζωή ήταν δύσκολη και οι άνθρωποι ασχολούνταν με την κτηνοτροφία. Δεν παρέλειπαν όμως τις γιορτές να γλεντάνε και να διασκεδάζουν τη σκληρή ζωή τους.
Ερώτηση Δημοσιογράφων: Τι ήταν τα Κλουκινοχώρια;

Παραδοσιακή στολή της Ακράτας

Απάντηση Κλουκινοχωρίτη: Ήταν μια ομάδα χωριών στην ορεινή Αιγιάλεια, τη Νωνάκριδα. Μερικά από αυτά  είναι το Σόλο, η Περιστέρα, η Ζαρούχλα, η Αγία Βαρβάρα, το Μεσορρούγγι, τα Χαλκιάνικα, το Αγρίδι.

Ερώτηση Δημοσιογράφων: Πότε οι άνθρωποι από τα Κλουκινοχώρια  ήρθαν στη σημερινή Ακράτα;
Απάντηση Κλουκινοχωρίτη: Όταν έφυγαν οι Τούρκοι έγινε το μεγάλο έργο του Κούρκαφα. Ποτίστηκε  ο κάμπος της Ακράτας και  οι άνθρωποι άφησαν τα Κλουκινοχώρια και εγκαταστάθηκαν στην περιοχή της Ακράτας.
Ερώτηση Δημοσιογράφων: Πώς έχτιζαν τα σπίτια τότε;
Απάντηση Κλουκινοχωρίτη: Τα σπίτια τότε  εξυπηρετούσαν τις ανάγκες των ανθρώπων. Συνήθως ήταν διώροφα με  μικρά παράθυρα. Κάτω ήταν το κατώι  όπου βάζανε τα ζώα. Ήταν πέτρινα και το σχήμα τους ήταν ορθογώνιο παραλληλόγραμμο. Το πατρικό μου σπίτι στα Χαλκιάνικα, φτιαγμένο επί Τουρκοκρατίας έχει και κλρυφοκάτωγο.
Ερώτηση Δημοσιογράφων: Πώς έχτιζαν τα σπίτια οι Βαρβαρίτες χτίστες και πώς μετακινούσαν τις μεγάλες πέτρες;
Απάντηση Κλουκινοχωρίτη: Υπήρχαν ειδικοί μαστόροι, οι πελεκητές που φτιάχνανε τα αγκωνάρια, δηλαδή τις βασικές πέτρες για να στηριχθεί το σπίτι. Τα κεραμίδια τα φτιάχναν μόνοι τους με ειδικό χώμα σαν τον σημερινό πηλό.
Ερώτηση Δημοσιογράφων: Σήμερα πώς είναι η ζωή στα Κλουκινοχώρια;
Απάντηση Κλουκινοχωρίτη: Μέχρι πριν από πενήντα χρόνια η μετακίνηση  των ανθρώπων στα Κλουκινοχώρια  γινόταν με τα μουλάρια. Πριν από σαράντα χρόνια που άνοιξε ο δρόμος για τα αυτοκίνητα, ξανανέβηκε  ο κόσμος επάνω, συντήρησε τα παλιά σπίτια  και τα Κλουκινοχώρια ξαναζωντάνεψαν. Τα τελευταία τρία τέσσερα χρόνια με το χιονοδρομικό κέντρο Χελμού, έχουν πάρα πολύ κίνηση.
Δημοσιογράφοι: Σας ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες

Από την ομάδα των ¨Λογοτεχνών¨

2. Το πρόσφορο

Συνήθως στα χωριά οι νοικοκυρές έχουν το έθιμο του πρόσφορου. Δηλαδή, ζυμώνουν ένα  καρβέλι ψωμί στο οποίο επάνω βάζουν μια σφραγίδα. Το πρόσφορο το πηγαίνουν στον ιερέα της ενορίας τα Ψυχοσάββατα αλλά και την παραμονή των γιορτών. Ο ιερέας κάνει αντίδωρα και ο εορταζόμενος παίρνει το πιο μεγάλο αντίδωρο από τα άλλα που λέγεται ύψωμα.

Από την ομάδα τα «Περιστέρια της Αγάπης»

3. Αβγατιστή (ένα παλιό παιχνίδι που έπαιζαν οι παππούδες μας στα χωριά)

Τα παιδιά που παίζουν την αβγατιστή ρίχνουν κλήρο ποιος θα τα φυλάει. Αυτός που τα φυλάει στέκεται σκυφτός στον τοίχο. Οι άλλοι πηδούν πάνω του και πρέπει να κρατηθούν ως το δέκα. Αυτός που τα φυλάει σιγά σιγά ψηλώνει μέχρι οι άλλοι να μην μπορούν να κρατηθούν.
Ο λαός χρησιμοποιεί τις φράσεις «Μου παίζει την αβγατιστή» και «Μ’ αβγατιστή, μ’ αβγατιστή με φτάσανε ως τον κατή» στις περιπτώσεις που κάποιος αυξάνει κάτι.

Από την ομάδα των Ζουζουνιών

4. Της Αγάπης λόγια... (Από ένα παλιό τετράδιο με μαντινάδες -372 στίχους!- της Κρητικιάς μαμάς)

Αλάργα με ξωρίσανε σε ξένη επαρχία
Στείλε μου το κορμάκι σου σε μια φωτογραφία.

Μέσα στα φύλλα της καρδιάς στου έρωτα τον θρόνο
Εκεί έχω την αγάπη μου μα δεν τη φανερώνω

Καρδιά που 'σουν ελεύθερη ποιος σου 'πε να αγαπήσεις;
Που ήσουν μια βασίλισσα σκλάβα να καταντήσεις

Ήθελα να 'χα δυο καρδιές την μια να σου χαρίσω
Την άλλη να κρατήσω εγώ για να μπορώ να ζήσω.

Ψαρεύω γα να βρω χαρά σε ενός γιαλού την άκρη
Και αντί για δόλωμα έβαλα του πόνου μου το δάκρυ

Όσ' άστρα έχει ο ουρανός και φίλα το σπαρμένο
τόσες φορές να σε θωρώ την μέρα δεν χορταίνω.

Αν μ' αγαπάς κι ειν' όνειρο ποτέ να μην ξυπνήσω
Με την γλυκάδα τα' όνειρου θέλω να ξεψυχήσω…

Από τον μαθητή Σταύρο Σταυρόπουλο

5. Ένας γλωσσοδέτης για πολύ... έμπειρους

- Εκκλησιά μολυβδωτή μολυβδοκαντηλοπυργοπελεκητή, ποιος σε μολυβδοκαντηλοπυργοπελέκησε;
- Ο γιος του μολυβδοκαντηλοπυργοπελεκητού.
- Αν είχα και εγώ τα σύνεργα του γιου του μολυβδοκαντηλοπυργοπελεκητού θα την εμολυβδοκαντηλοπυργοπελεκητούσα καλλίτερα από το γιο του μολυβδοκαντηλοπυργοπελεκητή.

Από τον μαθητή Πάνο Πετρή